Присутність у мережах:
16:32 Вівторок, 21 травня 2024 року
Новини та події

5 причин, чому в Україні поширена корупція, і що з цим робити?

18.09.2013 20:45 97128
 

В Україні поширена корупція через недосконалість політичних інститутів та судової системи, двозначні закони, незнання або нерозуміння цих законів населенням, кумівство та політичне заступництво, а також слабкий вплив громадянського суспільства.

Про це заявив директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ, доктор юридичних наук Микола Хавронюк, виступаючи 16 вересня 2013 р. з лекцією на тему: «Запобігання і протидія корупції в Україні» перед службовими особами Державної міграційної служби України в Інституті післядипломної освіти при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Про це інформує сайт Центру.

«Просте, лаконічне і зрозуміле законодавство дозволило б полегшити його застосування і скоротило б потребу у великому апараті чиновників, натомість ми маємо дуже заплутані закони, які, до того ж, не розуміє населення. А це дозволяє посадовим особам зловживати», – сказав Микола Хавронюк.

За його словами, через поширене в Україні кумівство та політичне заступництво, часто формуються особисті стосунки і таємні домовленості, які є гарним середовищем для розвитку корупції. В той же час інститути громадянського суспільства не мають можливостей ефективного контролю за діями законодавчої, виконавчої та судової гілок державної влади.

«В це важко повірити, але до середини XIX ст. в Швеції і до середини ХХ ст. в Сінгапурі був надвисокий рівень корупції. Зараз в цих державах корупції майже немає», – констатував Микола Хавронюк.

Шведська стратегія боротьби з корупцією, за його даними, включала в себе набір таких інструментів, як запровадження стимулів (через податки, пільги і субсидії) замість заборон; відкриття доступу до інформації; створення незалежної і ефективної системи правосуддя; встановлення парламентом високих етичних стандартів для адміністраторів і забезпечення урядом їх дотримання.


Світова карта сприйняття наявності корупції, 2009 p. (темно-червоний колір – високий рівень корупції)

Сінгапурська стратегія натомість була побудована на таких елементах, як детальна регламентація дій чиновників і спрощення бюрократичних процедур для населення; суворий нагляд за дотриманням високих етичних стандартів; створення автономного Бюро з розслідування випадків корупції, в яке громадяни можуть звертатися зі скаргами на чиновників і вимагати відшкодування збитків; підвищення незалежності суду; введення економічних санкцій для юридичних осіб за давання хабара і відмову від участі в антикорупційних розслідуваннях; дерегулювання економіки; підвищення зарплат чиновників; підготовка кваліфікованих адміністративних кадрів, аж до направлення тисяч молодих людей для отримання вищої освіти в Європі, Австралії і США.

Який набір антикорупційних інструментів включає українське законодавство? Якою є антикорупційна судова практика останніх років? Про це можна дізнатися у презентації, де викладені основні тези лекції професора Миколи Хавронюка.

закрити

Не пропусти
наступну новину!Я вже з вами, дякую!
Error