Присутність у мережах:
22:33 Неділя, 21 липня 2024 року
Новини та події

Чому корупція є не скрізь?

07.03.2015 20:46 92788
 
Ключові слова:
Чому корупція є не скрізь?

Всього один раз у своєму житті я був причетний до дачі хабаря. На пропускному пункті литовський прикордонник сказав водієві нашого авто, що машину потрібно проінспектувати для якоїсь реєстрації, і що або ми чекаємо інспектора на стоянці близько 6 годин, або «якось по-іншому вирішуємо питання». Не довго думаючи, водій запропонував усім скинутися по 5 доларів, і все тут же закопошилися в гаманцях. Часу на роздуми не було. Підводити друзів не хотілося, як і проводити весь день на стоянці, і я теж потягнувся за гаманцем. Водій, зібравши данину з пасажирів, поклав купюри в свій паспорт і простягнув прикордоннику. Це було більше 10 років тому, і більше не повторювалося, але свою корупційну невинність мені вже не повернути.

 Відвикання від корупції

У 1997 році я переїхав з Білорусі до Швеції - країну, щорічно входить до п'ятірки країн з найнижчим у світі рівнем корупції. За 15 років перебування там я жодного разу не зіткнувся з яким-небудь проявом хабарництва. Я закінчував шведську школу, здобував вищу освіту, отримував вид на проживання, лікувався в державних лікарнях, отримував водійські права, отримував шведське громадянство, неодноразово мав справу з самими різними державними органами і установами – і ніде жодного разу не було навіть натяку на хабарі. Більше того, жоден з моїх знайомих жодного разу не згадував ніяких випадків дачі хабарів. За всі мої роки в Швеції хабарі згадувалися лише в новинах та американських фільмах про гангстерів. Ну або при обговоренні країн, що розвиваються. Те ж саме з кумівством. Так, в будь-якій країні є сімейний бізнес, але у Швеції я завжди працював у великих компаніях, і я жодного разу не стикався з випадками, щоб в компанії працював хоча б один родич директора, або щоб родич був контрагентом.

 «За всі мої роки в Швеції хабарі згадувалися лише в новинах та американських фільмах про гангстерів»

 У Швеції мені ніхто ніколи не допомагав пройти без черги. У всіх установах завжди була електронна черга, і я жодного разу не бачив, щоб когось кудись якось по-іншому пропускали. Ніякого особливого відношення ні до себе, ні до інших громадян я більше не помічав. Я добре знаю шведську культуру та соціальні норми і можу з упевненістю стверджувати, що якщо ви хочете зловжити своїм службовим становищем так, щоб вас тут же не здали, ваша єдина надія – це іммігранти. Небагато корінних шведів промовчать, якщо дізнаються, що ви давали або брали хабар. І навіть якщо шведський друг вас не здасть за хабарництво, то як друга ви його точно втратите. Винятки, звісно є, як є в будь-якій країні злочинність, але я зараз говорю про масову культуру і загальноприйнятих кодах поведінки.

 За всі ці роки я абсолютно відвикнув від реалій корумпованого суспільства. Спілкуючись зі своїми друзями в Білорусі, я дивувався регулярним розповідями про хабарі в школах, ВУЗах, лікарнях, автоінспекторам, «даішникам», чиновникам, через які моїм знайомим «доводилося» проходити, щоб домогтися чогось у житті. Мене вводили в повне сум'яття розповіді про те, як чийсь начальник безсовісно висмоктує гроші з бюджету за допомогою родинних йому підрядників, як звільняють хороших фахівців і замінюють їх на невістку директора, як лікарі в державних лікарнях наживаються на смертельно хворих, пропускаючи людей поза чергою до складного онкологічному лікуванню за взаємні послуги, як особисті зв'язки реально впливають на роботу системи правосуддя. Найбільше мене дивувало спокійне ставлення до всього цього моїх друзів. Я не міг зрозуміти, як ці речі можуть відбуватися у всіх на виду, і чому мої друзі погоджуються грати за правилами корупціонерів, а не здають їх органам. Мої друзі один за одним знизували плечима і відповідали «А хто їм що зробить? У них у всіх є «криша», або «А як по-іншому? Все так працює», або« Так воно так скрізь. Думаєш в Швеції цього немає?».

 «... Навіть якщо шведський друг вас не здасть за хабарництво, то як друга ви його точно втратите»

 Коли починаєш з земляками обговорювати причини такого масово терпимого ставлення до проявів корупції, зазвичай упливає одні й ті ж пояснення: бідність, бюрократія, авторитарна влада, нестабільність економіки, політична непередбачуваність... І безумовно все це має значення. Однак є дещо ще. Це дещо мало кого змушувало задуматися, бо зазвичай воно розглядається як виключно позитивна культурна риса багатьох східноєвропейських народів.

Ефект «своїх»

Коли я вступив на курс маркетингу в Роттердамської школі менеджменту, я був приємно здивований тому, що помічник керівника курсу виявився моїм старим приятелем. Ми раніше разом навчалися, разом веселилися на студентських вечірках і раз на тиждень збиралися на квартирі знайомої італійки повечеряти. І ось за пару днів до іспиту я дізнаюся, що мій приятель допомагав викладачеві готувати іспит і, відповідно, знає всі питання і відповіді на них. (Для тих, хто звик до радянських усним іспитів з квитками, поясню, що в Нідерландах іспити нічим не відрізняються за форматом від письмових контрольних робіт, і питання для всіх одні й ті ж). Я тут же вирішив, що мені дуже пощастило, і що іспит я тепер здам без проблем. Прямо в лоб просити свого друга показати мені питання було незручно, тому я акуратно запитав, чи не міг би він поділитися, які теми мені слід вивчити більш уважно. Чомусь я очікував, що у відповідь на це мій голландський друг сам розповість мені всі питання. На мій подив, він чемно відповів, що давати мені яку-небудь інформацію, що підвищує мої шанси на іспиті, було б несправедливо по відношенню до інших студентів.

 Я відчув себе повним «лайном». Адже те, що він сказав, повинно було бути абсолютно очевидним і для мене. Будь-яка допомога мені з його боку була б прямим зловживанням його становищем і довірою до нього викладача, а також прямим неповагою до всіх студентів, які справно вивчали матеріал і на рівних билися на іспиті. Я би отримав незаслужено високу оцінку і, можливо, зайняв би згодом робоче місце, яке міг би зайняти більш якісний фахівець, що могло б призвести до гіршої конкурентоспроможності моєї компанії-роботодавця, після чого її б видавив з ринку іноземний конкурент, співробітники б втратили робочі місця і держава втратила б частини податкової бази. Адже саме так корупція руйнує економіку, і саме завдяки таким як я, хто надіється зрізати шлях за рахунок знайомств і хабарів, а не за рахунок праці і знань, вона і зароджується. Це ж елементарна логіка. Чому ж мої думки самі не склалися в цьому напрямку? Невже це питання ніколи не виникало в моєму житті раніше?

 «Я пам'ятаю, що давши однокласнику списати, я відчував себе героєм. Я адже допоміг людині! До мене люди звертаються за допомогою, бо вони самі не можуть, а я можу. Такий ось я крутий, до того ж – справжній друг»

 Я почав замислюватися про своє шкільне минуле в Білорусі і раптом зрозумів, що питання-то виникало, але відповідь завжди була іншою. У білоруській школі ми завжди один у одного списували. Причому для того, щоб тобі дали списати, зовсім необов'язково було бути великими друзями. «Ну що, тобі, жалко?» Цього аргументу зазвичай вистачало. Вчителі, звичайно, боролися зі списуванням. Але свою боротьбу вони мотивували неможливо справедливістю, а просто словом «не можна». Я пам'ятаю, що давши однокласнику списати, я відчував себе героєм. Я адже допоміг людині! До мене люди звертаються за допомогою, бо вони самі не можуть, а я можу. Такий ось я крутий, до того ж - справжній друг. А коли-небудь той, кому я дав списати, допоможе і мені.

 У мого батька був у школі такий однокласник, якому батько регулярно давав списувати. Потім цей однокласник влаштувався начальником в прикордонний комітет. Завжди, коли потрібно було вирішити якесь питання з паспортом, мій батько звертався до цього одного, і той допомагав. Це теж було несправедливо по відношенню до інших людей, адже чергу для всіх повинна бути одна, і регламент теж. Але я теж не пригадую, щоб питання справедливості хоча б раз спливало в цьому контексті.

 І не тільки в цьому. Все моє дитинство знайомі моїх батьків допомагали мені то поступити в престижний навчальний заклад, то потрапити до потрібного лікаря без черги і безкоштовно, то отримати пільгову путівку в літній табір. Одного разу мене навіть по блату відправили в лікувальну поїздку для «дітей Чорнобиля», хоча я в радіоактивній зоні не був жодного разу. Насправді ніхто з дітей там не був, і ми тільки по приїзду додому дізналися, що це була лікувальна поїздка.

 Завжди, коли нашій сім'ї щось було потрібно в якійсь установі, моя мама першою справою починала думати, чи немає у кого-небудь з її знайомих там знайомих. Навіть попросити незнайомих, але наближених до знайомих людей зробити виняток із правил, пропустити повз чергу, було для неї в порядку речей. Ну і в подяку (за порушення регламенту на нашу користь) можна було подарувати знайомому знайомих пляшку коньяку. Адже така людина хороша –  без черги пропустив! І хороша людина брав і дякував. А якщо не було коньяку, то можна було і купюру сунути хорошій людині адже не шкода. А він у відповідь: «Якщо у когось з ваших друзів будуть проблеми – звертайтеся!». Звичайно, порадимо обов'язково. І вони йому теж купюру покладуть, хорошій людині. І виходячи задоволеними з кабінету, ніхто з нас не замислювався про справедливість того, що поки цей добрий чоловік пропускав нас і подібних нам без черги, біля кабінету в довгій черзі юрмилися люди, у яких не було потрібних знайомих, і яких чиновники весь день ганяли по кабінетах, тим самим піднімаючи значущість своєї ексклюзивної доброти.

 І ось з цього середовища я взявся і приїхав в суспільство, де немає слова «блат», і де поняття «справедливість» – універсально і не може застосовуватися вибірково. Мій голландський друг розумів це з дитинства. А я підсвідомо був переконаний, що дружба в питаннях про справедливість дозволяє робити винятки. І боляче стало від думки, що якби вся Голландія мислила як я тоді, то за рівнем корупції вона б не відстала від Білорусії, а то й від України.

 Стигма стукача

Якщо ви здатні читати ці слова, то все, що я пишу, вам явно знайоме. Всі ми знавали когось, хто хоча б раз що-небудь «забрав» з роботи. Або ще звідкись. Ну, (будемо називати речі своїми іменами) вкрав. Відсипав собі трохи цементу на будівництві або трохи цегли, взяв пару пляшок валер'янки з шафки в поліклініці, пару викруток з майстерні, пару кабелів з офісу. Знайомі працівники зі сфери охорони здоров'я часто дарували моїм батькам різні ліки та вітаміни. Ми були вдячні, і в мене і думки не було про те, яким чином ці ліки були придбані. Дарованому коню, як кажуть... «Ну це ж нічиє, колгоспне, державне», – чув я іноді у виправдання. Тут також не розглядалося питання про справедливість того, що чесні люди платять податки, які потім йдуть на покупку викруток і ліків, які хтось потім дозволяє собі потягти додому, виправдовуючи це тим, що це все нічиє, державне.

 «Ну не буду ж я «стучати» на своїх!»

 Якось мені подруга розповіла про такого знайомого, який постійно щось тягнув. Коли я запитав її, чому вона на нього не заявила, вона з подивом відповіла: «Ну не буду ж я «стучати» на своїх!» І ця фраза теж характерна для тієї системи цінностей, в якій я виріс. «Стучати» – це погано. Це, фактично, зрада. Тобто виходить, що якщо ти знайомий зі злочинцем, то фактично ти зобов'язаний його покривати, інакше ти – зрадник. Чому? Тому що він – свій, а своїх не здають. Ця стигма в моєму дитинстві була настільки сильна, що часом злодія засуджували менше, ніж стукача, який його здав. «Та скільки він там забрав! Ну навіщо було людині через дрібниці життя псувати? Видно заздрили...».

 Смію стверджувати, що сьогодні ця стигма не тільки зберіглася, але і вийшла за рамки «своїх». Стукач – це вже в принципі загальний вираз, і не важливо, на своїх ти «стучиш» або на чужих. І в такій світоглядній парадигмі абсолютно природно, що корупція може процвітати прямо на очах у багатьох. Її можуть обговорювати між собою, навіть засуджувати, але «стучати» ніхто не буде. Ніхто не хоче бути стукачем.

 Вбити в собі мафіозі

Так ось: основи корупції зароджуються ще в ранньому дитинстві, завдяки на перший погляд вельми благородною цінностям нашого оточення.

«Дружба – понад усе» «Друзям треба допомагати» «Друзів не здають» «Ябедничати – недобре»

Первинність цих цінностей над іншими підсвідомо формує культуру, в якій сім'я і дружба правіше справедливості, в якій друзям допомагають, навіть якщо вони порушують закон, і в якій засуджуються донощики і стукачі. Фактично, це культура класичної мафії.

 Саме тому в Білорусі, Італії, Греції, України корупції набагато більше, ніж в Нідерландах, Швеції, Ірландії, Новій Зеландії. В останніх люди з дитинства привчаються до універсальної важливості справедливості і її первинності над іншими цінностями.

 І поки ця мафіозна культура з благими намірами передається з покоління в покоління, корупції в нашому суспільстві менше не стане, як би влада жорстко не ганяла б злодіїв у законі.

 Щоб перемогти її, потрібно в першу чергу зламати себе. Потрібно зрозуміти і визнати неправильність звичних і природних для нас норм і традицій, які породжують в нас і наших дітях корупціонерів. Потрібно навчитися говорити «ні» друзям і близьким, якщо те, про що вони просять – аморально або злочинно. Потрібно «стучати». Потрібно «стучати» безжально на кожного дрібного і великого злодія, фальсифікатора і того, хто зловживає службовим становищем чиновника, навіть якщо він вам брат рідний. Потрібно змінити своє ставлення до донощиків. Адже вони, по суті, подвиги роблять! Донощики свідомо йдуть на неприємності, ризикують своєю репутацією і безпекою заради справедливості та загального блага (бувають і менш благородні причини, але користі для суспільства від цього менше не стає). Потрібно бути готовим до засудження з боку частини свого оточення, для якої «зв'язки» поки важливіше справедливості і які поки не готові зрозуміти вашу принциповість. Іншими словами, потрібно багато чим пожертвувати, якщо хочеш очистити суспільство від корупції. Не кожен готовий на це піти.

 Хтось може заперечити, що цілу культуру змінити неможливо. А я відповім вам, що дуже навіть можливо. Ви не уявляєте, наскільки заразливий позитивний приклад! Якщо хоча б кожен десятий читач цієї статті вирішить зробити чесність і справедливість своєї особистої місією і ні під яким приводом не буде відступати від цих цінностей, то, запевняю вас, дуже скоро його оточення почне наслідувати його приклад. Так уже влаштовані люди, що всі хочуть бути хорошими. Як мінімум, не гірше оточуючих. Якщо все навколо крадуть і обманюють, то й самому якось не соромно. Але як тільки поруч з'являється чесна людина, бути нечесним стає ух як складно. Тому що раптом у людини прорізається совість і йому стає соромно.

 Саме так було страшно соромно мені перед моїм голландським другом. Я щиро почав поважати його за те, що він не пішов на гріх заради нашої дружби. Цим він заслужив моє глибоку довіру і зміцнив мою віру в справедливість, яка залишається зі мною досі.

(Автор: Михамл Сендер, Стаття з сайту: АНТИМИФ)

закрити

Не пропусти
наступну новину!Я вже з вами, дякую!
Error