Присутність у мережах:
01:11 Вівторок, 16 квітня 2024 року
Новини та події

Громадськість вимагає прозорого оновлення антикорупційної держпрограми

31.07.2013 09:15 91102
 
Громадськість вимагає прозорого оновлення антикорупційної держпрограми

Transparency International

Затверджена Урядом Державна програма щодо запобігання та протидії корупції на 2011-2015 рр. реалізовується неефективно й потребує суттєвого оновлення. Це фактично визнав Кабінет Міністрів України, відновивши у липні посаду Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики. Про це сьогодні заявили представники коаліції громадських організацій, які здійснили незалежний моніторинг виконання цього одного з головних антикорупційних документів країни. - пише ti-ukraine.org

Під час підсумкової прес-конференції «Результати моніторингу антикорупційної держпрограми вартістю в 820 млн грн» виконавчий директор Transparency International Україна зазначив, що прогалини в боротьбі з корупцією змусили Уряд відновити посаду державного уповноваженого з питань протидії корупції. «Є всі шанси, що з осені Андрій Богдан Як Урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики забере під свою координацію антикорупційну держпрограму . І це може дати результат. Адже підготовка проекту та координація самої програми з боку Мінюсту виявилася провальною. Вже зараз ми наполягаємо на тому, щоб процес оновлення держпрограми охопив також зміну її пріоритетів та передбачав реальне фінансування на втілення. І дуже важливо розробити зрозумілу процедуру оцінювання результативності антикорупційної держпрограми», - зазначив Олексій Хмара.

Він додав, що процес зміни антикорупційної держпрограми, який нарешті розпочався, має бути максимально прозорим і відбуватися за активної участі громадськості. Як приклад, червнева координаційна нарада головних виконавців держпрограми, присвячена питанню оновлення змісту програми вкотре пройшла «за закритими дверима». Це сумна традиція в ситуації, коли ще свіжі спогади про фактичну розробку програми без залучення громадськості та експертів, яка призвела до наявності в програмі цілої низки прогалин і технічних помилок.

Зі свого боку голова правління ГО «Антикорупційна рада України» нагадав, що загальний бал виконання антикорупційної держпрограми за два роки склав 2,7 бали з 5 можливих, що відповідає лише 54% успішності. «Хоча успішне виконання Україною рекомендацій Групи держав Ради ЄС проти корупції (GRECO) в частині здійснення антикорупційних реформ є однією з головних передумов підписання Угоди про асоційоване членство з Євросоюзом», - зауважив Богдан Якимюк.Основними причинами неефективного виконання антикорупційної держпрограми експерти назвали відсутність належного фінансування більшості заходів, чітких індикаторів виконання завдань, належної координації дій виконавців та обмеженість їх можливостей, невідповідність окремих завдань запланованим заходам, низька виконавська дисципліна, покладання відповідальності за реалізацію антикорупційних заходів на органи, які є враженими корупцією.Так, до кінця 2012 року мало бути реалізовано більше 100 заходів антикорупційної держпрограми, але за п’ятьма з 15 її розділів повністю не було виконано жодного. Програма досі не є цільовою, тож виконання більшості заходів має здійснюватися в межах наявних у розпорядників бюджетних коштів і не передбачає окремого фінансування. Має місце значний перекіс у розподілі фінансування держпрограми, коли 95% (803 млн грн) було заплановано виділити не за призначенням  – на введення МОЗ електронних медичних карток, що не має прямого відношення до боротьби з корупцією. Як результат, гроші так і не було виділено.

Суттєвим недоліком антикорупційної держпрограми є те, що її дія поширюється лише на органи виконавчої влади, хоча значна частина публічних послуг надається органами місцевого самоврядування. Натомість ¾ регіональних антикорупційних програм, прийнятих місцевими органами, не уніфіковані до змісту урядової держпрограми й не передбачають будь-якого фінансування взагалі.

Сама держпрограма не має чіткого зв’язку з реформами (адміністративною та судовою, системи публічних фінансів і правоохоронних органів тощо), що значно послаблює її роль як дорожньої карти діяльності із запобігання та протидії корупції. Цей документ розроблявся «за закритими дверима», без залучення громадськості та експертів, що призвело до наявності в ньому цілої низки технічних помилок.

Як наголосили громадські експерти, єдиним досягненням у виконанні держпрограми є прийняття декількох важливих антикорупційних законів, на ухваленні яких наполягала GRECO. Разом із тим, міжнародна експертиза програми в березні 2012 року вказала на відсутність чіткого розмежування відповідальності між її виконавцями, нечіткість заходів і їх недостатню орієнтованість на досягнення результату. Виконання деяких завдань, на думку експертів, потребувало встановлення більш тривалих часових рамок або ж їх скорочення. Це стосується, наприклад, виконання рекомендацій GRECO в частині вдосконалення регулювання фінансування політичних партій і виборчих кампаній, про що український Уряд мав поінформувати GRECO до кінця квітня 2013 року.

Громадські експерти розробили цілу низку рекомендацій щодо удосконалення антикорупційної програми. Однак, ані результати міжнародної експертизи, ані висновки і рекомендації громадського моніторингу, які неодноразово передавалися до Уряду, наразі враховано не було. Отже, під загрозою зриву опинилася вже Національна антикорупційна стратегія на 2011-2015 рр.. На її виконання Урядом й була прийнята державна програма протидії корупції.Для того, щоб привернути увагу глави держави до цієї проблеми, громадські антикорупціонери провели сьогодні вуличну акцію «Пробий стіну бюрократії» під стінами Адміністрації президента України й публічно вручили примірник моніторингового звіту на 88 аркушах її представнику. Вони наполягають на розгляді результатів моніторингу антикорупційної програми на засіданні РНБО щодо проблем корупції, яке за дорученням президента має відбутися найближчим часом.

закрити

Не пропусти
наступну новину!Я вже з вами, дякую!