lenta.ru
В Україні спалахнув черговий скандал, пов'язаний з правоохоронними органами. Цього разу в центрі скандалу виявився член правлячої Партії регіонів, ректор Національного університету Державної податкової служби Петро Мельник, - пише Михайло Тищенко в статті для російського видання Lenta.Ru.
Нещодавно його спіймали на хабарництві і помістили під домашній арешт. Однак наприкінці минулого тижня Мельник, за даними міліції, втік з-під арешту, знявши при цьому електронний браслет, який повинен був фіксувати його місцеперебування. Пошуки за гарячими слідами результатів не принесли. Передбачається, що втікач вже встиг залишити Україну.
Втеча Мельника стала ударом по репутації української міліції, яка і так ще не оговталася від скандалу зі зґвалтуванням у Врадіївці. Прокуратура вже пообіцяла з'ясувати, чи допомогли міліціонери, які повинні були охороняти представника партії влади, організувати його втечу, або ж вони просто його проморгали (поки що розслідування ведеться за статтею "Недбалість"). Не найкращим чином виглядає і суд, який призначив підозрюваному порівняно м'яку міру запобіжного заходу - притому що прокуратура наполягала на повноцінному арешті.
Мельник, за даними міліції, втік з-під арешту, знявши при цьому електронний браслет, який повинен був фіксувати його місцеперебування
Нарешті, дискредитованим, як зазначає "Сегодня", виявився і новий Кримінально-процесуальний кодекс, який набув чинності восени минулого року. Кодекс, розрекламований владою, зокрема і ввів у кримінальне провадження такий запобіжний захід, як домашній арешт. "І ось перший же публічний досвід з великим корупціонером показав: механізм домашнього арешту не працює", - констатує видання.
Використання електронних браслетів як запобіжного заходу в Україні вже припинено. У МВС заявили, що буде розглянуто питання про "доцільність їхнього подальшого використання".
І, зрозуміло, поведінка Мельника чудово характеризує партію влади, та й всю владу в цілому. За неофіційною версією, яка обговорюється в пресі, в історії з ректором виявилася також кланова боротьба всередині Партії регіонів. Наслідком цієї боротьби, як передбачається, і стало те, що спочатку Мельника затримали, потім відпустили під домашній арешт і зрештою фактично дозволили йому сховатися. Без підтримки з боку влади - в тій чи іншій мірі - втеча навряд чи стала б можливою.
56-річний Петро Мельник - випускник Київського економічного університету та Академії податкової служби. Має звання заслуженого економіста України. Довгий час був депутатом Верховної Ради від Партії регіонів. До парламенту останнього скликання не потрапив - у місті Ірпінь, де балотувався Мельник, його обійшов кандидат від опозиції. Посаду ректора Національного університету Державної податкової служби обіймав з 2012 року.
Втеча Мельника стала ударом по репутації української міліції, яка і так ще не оговталася від скандалу зі зґвалтуванням у Врадіївці
Широку популярність "регіонал" отримав навесні минулого року. Тоді він, ще будучи депутатом, накинувся на жінку - колегу від опозиції Ірину Геращенко. Інцидент стався на виборчій дільниці в місті Обухові Київської області, де обирали мера. Опозиціонерка була присутня там як спостерігач, і це не сподобалося прихильникам кандидата від партії влади Олександра Левченка. Вони заручилися підтримкою виборчої комісії, після чого Мельник, який перебував на дільниці, вирішив вигнати жінку особисто.
За словами Геращенко, спочатку депутат звернувся до неї з такою заявою: "Що ви тут робите? Пристойні жінки в цей час вже вдома з чоловіками сплять". - Потім почав хапати жінку за руки, а в підсумку просто схопив її і потягнув геть. Дістатися дверей, втім, йому завадили люди, які були на дільниці.
Потворна сцена потрапила на YouTube. Пізніше Мельник намагався задобрити опозиціонерку і подарував їй букет квітів. Але жінка квіти не прийняла, назвала кривдника "хамом" і поскаржилася на нього в прокуратуру. Прокуратура тоді оцінювати дії депутата від партії влади відмовилася.
Під час участі самого Мельника у виборах опоненти неодноразово звинувачували його в порушеннях. У пресі, зокрема, пройшла інформація, що студентів очолюваного ним ВНЗ змушують тимчасово переселятися в Ірпінь - місто, в якому балотувався Мельник, щоб забезпечити йому додаткові голоси. Сам він стверджував, що міграція студентів з виборами не пов'язана.
На хабарі Мельника спіймали в кінці липня. Як розповіли в міліції, зі скаргами на ректора звернулися батьки двох абітурієнтів, які збиралися вступати до університету. В одному випадку він, за даними слідства, зажадав 40 тисяч гривень (приблизно 162 тисячі рублів), які батьки повинні були перевести на вказаний ним рахунок, в іншому - 80 тисяч гривень (близько 324 тисяч рублів), звелівши принести йому ці гроші готівкою. При отриманні конверта з міченими купюрами Мельника і затримали. При обшуку, до речі, в його кабінеті були знайдені ще 30 тисяч доларів (у міліції пообіцяли з'ясувати їхнє походження).
В історії з ректором виявилася також кланова боротьба всередині Партії регіонів. Наслідком цієї боротьби, як передбачається, і стало те, що спочатку Мельника затримали, потім відпустили під домашній арешт і зрештою фактично дозволили йому сховатися
Після того, як ця інформація набула розголосу, в пресу почали потрапляти й інші скарги. Батьки студентів скаржилися на масові побори (за словами батька однієї зі студенток, практикувався, зокрема, збір в актовій залі батьків всіх студентів потоку, на якому вимагали здати благодійну допомогу по п'ять тисяч доларів). Викладачі ВНЗ, за інформацією Вестей, неофіційно визнавали, що ректора "згубила жадібність", і зазначали, що він "прилаштував родичів на хлібні посади і перетворив університет у сімейне підприємство".
Під час затримання, як повідомили в міліції, ректор поводився спокійно. "Нікому з таємних покровителів не рвався телефонувати, навіть гроші не намагався порвати або викинути, як зазвичай роблять хабарники", - розповіла представниця прес-служби ГУБОЗ МВС Ірина Лемешева.
Пізніше, однак, стало відомо, що ректора доставили до лікарні. На суд, який повинен був призначити Мельнику запобіжний захід, він з'явитися відмовився, посилаючись на гіпертонічний криз. Прокуратура зі свого боку в нездужання фігуранта справи не повірила. Вона прямо звинуватила Мельника в симуляції і наполягла на тому, щоб його доставили до суду примусово.
На суді ректор, як писав КоммерсантЪ-Украина, лежав на лаві для слухачів і "періодично щось незв'язно бурмотів". Проте, знайшовши момент, він заявив журналістам: "Це все провокація, гроші не мої". На поведінку фігуранта справи звернув увагу і слідчий - він зазначив, що до появи в залі судді Мельник спілкувався з журналістами, але потім заявив, що "не усвідомлює, що відбувається".
У результаті суд - всупереч думці прокуратури - погодився відпустити Мельника під домашній арешт. Адвокати ректора назвали це "торжеством правосуддя".
Під час участі самого Мельника у виборах опоненти неодноразово звинувачували його в порушеннях
Під домашнім арештом Мельник перебував в місті Ірпінь Київської області, в будинку у своєї сестри. На арештанта наділи електронний браслет, який теоретично повинен був завадити втечі.
У п'ятницю, 9 серпня, стало відомо, що ректор зник. Браслет знайшли в його кімнаті, без зовнішніх пошкоджень. Місцевий громадський діяч Ігор Домбровський повідомив, що речі Мельника (зокрема, ліки) залишилися на місці, "з чого можна зробити висновок, що він залишив будинок поспішно і часу на збори не було". Слідів боротьби, за словами джерела, в будинку не виявили.
Спроба відшукати арештанта за допомогою міліцейського собаки провалилася. Той спочатку взяв слід і повів міліціонерів у зарості за будинком, але через кілька сотень метрів вийшов до автотраси Ірпінь-Київ - там слід обірвався. У міліції зробили висновок, що ректора хтось забрав машиною.
Втікача вже оголосили у всеукраїнський розшук. Правда, за неофіційними даними, країну він вже залишив. У десяти хвилинах їзди від Ірпеня розташований Гостомельський аеродром, звідки можна полетіти приватним літаком. Як зазначають пілоти, "якщо літак маломісній, він може піднятися в повітря навіть без реєстрації в диспетчерській службі". З України, як вважають джерела в міліції, утікач міг перебратися в сусідню Білорусь.
Окреме питання - як Мельнику вдалося позбутися браслета. За однією з версій, він скористався допомогою знайомих із силових структур, які знали, як працює пристрій, і як можна його зняти. Вважають також, що після того, як браслет був знятий, його ненадовго одягнув хтось із родичів Мельника, щоб ввести в оману міліцію (з'ясувалося, що ввечері в четвер, 8 серпня, на пульт контролю за особами, які перебувають під домашнім арештом, надійшов сигнал тривоги від браслета Мельника, проте незабаром сигнал зник: черговий у результаті розцінив подію як збій в системі, і про втечу дізналися лише наступного дня).
До появи в залі судді Мельник спілкувався з журналістами, але потім заявив, що "не усвідомлює, що відбувається"
Крім того, з'явилася версія, що у міліції було відсутнє необхідне обладнання для стеження за арештантом, а сам браслет взагалі був "контрабандним" - її висловив колишній начальник кримської міліції Геннадій Москаль. "Це просто сміх! Що це за браслет? Може, китайський, дитячий або сувенірний? Міністерство внутрішніх справ не закуповувало жодних браслетів, - заявив він. - Цей браслет контрабандний. Хтось передав, наділи на Мельника, показали журналістам. Це сюжет для гумористичного шоу". У МВС, втім, стверджують, що необхідне обладнання - включаючи самі браслети - було раніше закуплено.
Незадовго до зникнення Мельник дізнався про те, що йому загрожує реальний арешт (прокуратура вирішила оскаржити рішення суду про призначення йому міри запобіжного заходу). Саме це, як передбачається, і стало мотивом для втечі. З іншого боку, у зникненні ректора, як вважають ЗМІ, могли бути зацікавлені й інші люди. "У Мельника є компромат фактично на всіх вищих чиновників податкової, які влаштовували до нього своїх дітей. Тому це [розслідування його справи] може закінчитися серйозною чисткою в податковій", - зазначав український політолог Володимир Небоженко.
Опозиційний депутат Сергій Соболєв, у свою чергу, вважає, що Мельнику дозволили втекти насамперед потім, щоб він не розповів чогось зайвого про свого "колишнього шефа" Миколу Азарова - прем'єр-міністра України та колишнього голову податкової служби. Можливо, справа про хабар, як вважає ЛiгаБiзнесIнформ, і планувалася як "політична куля", спрямована не стільки в ректора, скільки в прем'єра. "Чи міг Мельник розповісти слідству про своїх покровителів? Приміром, про те, наскільки щира лояльність останніх до Віктора Федоровича [Януковича]? З втечею Мельника ці таємниці точно не стануть надбанням громадськості, - констатує агентство. - Залишається сподіватися, що ректора із хворим серцем не наздожене раптовий інфаркт у власноруч викопаній лісовій землянці".
Перевод korrespondent.net