Присутність у мережах:
01:56 Вівторок, 16 квітня 2024 року
Новини та події

"Паспортна криза" в Україні: за кордон їдуть тільки обрані

23.07.2013 10:24 81348
 
Ключові слова:

В Україні майже місяць триває ажіотаж навколо затримки з оформленням закордонних паспортів. Експерти вважають, що це сталося через заміну виробника паспортних бланків та нездатність уряду попередити "паспортну кризу". — пише dw.de

Дефіцит бланків закордонних паспортів вразив Україну відразу після того, як 26 червня 2013 року державний поліграфічний комбінат "Україна" виграв тендер Державної міграційної служби на виробництво закордонних паспортів. У Держміграції тоді попередили, що через таку заміну виробника бланків, найближчими днями можлива затримка з відвантаженням готових паспортів до місцевих паспортних столів. Нормалізацію ситуації чиновники обіцяли до 10-15 липня. Проте, до обіцяної нормалізації ще далеко, заявляють у відділах віз та реєстрації громадян.

Кияни, що стоять у чергах за паспортами, категорично відмовляються від інтерв'ю, але в приватних бесідах не приховують того, що готові давати хабар за прискорення "вирішення свого питання". Як розповідають, внаслідок підвищення попиту на послуги такого штибу, вони значно виросли в ціні.

Послуги посередників подорожчали

Подорожчали й послуги посередницьких фірм. Президент асоціації ділового туризму Вадим Грабарчук заявив у пресі, що ціни агентств, які займаються допомогою в оформленні закордонних паспортів, піднялися в півтора-два рази.

За повідомленнями з Житомира, замість 597 гривень за отримання новий закордонний паспорт впродовж 10 днів, тут доводиться тепер платити 1200 гривень. У столиці України прискорити отримання закордонного паспорта можна за півтори тисячі гривень, сказав в інтерв'ю DW заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук.

Експерт упевнений, що причиною дефіциту бланків стало те, що останні дев'ять років їх монопольно виготовляло приватне підприємство - концерн ЄДАПС. Тимощук вважає, що, змінивши виробника на державне підприємство, уряд вчинив правильно. Адже ЄДАПС завжди опирався вимогам створити резерв бланків, а також "запатентував авторське право на державні символи в закордонному паспорті українця".

Водночас Тимощук застеріг перед монополізацією виробництва документів державними структурами. "Зараз обіцяють, що закордонний паспорт буде дешевший, ніж в ЄДАПС, але якою буде ця ціна пізніше - нам диктуватиме нова монополія", - сказав експерт.

Знову про брак якісних адмінпослуг

Науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко в інтерв'ю DW назвав нинішню ситуацію не інакше як "паспортною кризою". Він нагадав, що подібна криза вже траплялась 2007 року, коли через запровадження в закордонному паспорті полікарбонатної сторінки перерва у видачі паспортів затяглась на півтора місяці. Сушко не сподівається на швидке завершення й нинішньої кризи.

На його думку, таку ситуацію спричинили відразу кілька факторів. Насамперед, це зміна виконавця держзамовлення на друк бланків паспортів. Поліграфкомбінат "Україна" раніше друкував лише обкладинку, але не полікарбонатну сторінку. Очевидно підприємство не було належним чином підготовлене до виконання нового замовлення. "А ще - це зміна фінансових потоків, через що змінюються роками відпрацьовані схеми розподілу прибутків", - зазначив експерт.

Чи означає все це, що через нехлюйство та, можливо, корупційні схеми довкола виробництва закордонних паспортів, держава порушує право українців на свободу пересування? Як зауважив Сушко, держава "порушує право українців на отримання якісних адміністративних послуг, що тягне за собою обмеження їхнього права на вільне пересування".

закрити

Не пропусти
наступну новину!Я вже з вами, дякую!