Присутність у мережах:
21:49 Субота, 22 червня 2024 року
Новини та події

З корупцією в Україні вирішили боротися анонімками

08.08.2013 14:17 92506
 
З корупцією в Україні вирішили боротися анонімками

vkurse.ua

Країні обіцяють нове посилення боротьби з корупцією. Торкнеться воно не тільки чиновників, а й усіх тих, хто їм просто на словах обіцяє хабара. У Мін’юсті розробили законопроект, який зараз направлять на аналіз в Єврокомісію, а вже восени за нього можуть проголосувати депутати. Вірогідність його ухвалення досить велика, тому що він входить до пакету законів, необхідних для підписання угоди про Асоціацію з ЄС. Власне, за рекомендаціями європейських експертів він і був складений. Але, можливо, в підсумковому варіанті він буде дещо відрізнятися від оригіналу – у нардепів до нього вже є маса зауважень, пише сайт vesti.ua.

ПЕРЕВІРЯТЬ ДЕКЛАРАЦІЇ

Чиновників покарають за неподання, за несвоєчасну подачу декларації, а також за дачу недостовірних даних у декларації. Штраф – від 170 до 425 грн.

«Загалом ідея зрозуміла цієї зміни, але цей пункт істотно недопрацьований. Потрібно ще прописати, щоб після того, як викрили чиновника у брехні у декларації, щоб він подав документ з правдивими даними. Інакше чиновник просто заплатить нещасний штраф в 425 гривень і далі буде приховувати інформацію. До речі, штрафи добре б у цьому пункті підняти або взагалі ввести покарання позбавленням волі. Ось у Штатах за неправдиву декларацію садять на три роки до в’язниці. І там десять разів подумають перед, щоб збрехати в декларації», – коментує виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара.

Голова Рахункової комісії Верховної Ради Володимир Олійник, у свою чергу, пропонує встановити розмір штрафу залежно від величини незадекларованого майна або доходу: «Не заявив« Бентлі »- одна сума. А якщо якусь дрібницю забув – зовсім інша».

ПОСАДЯТЬ ЗА ОБІЦЯНЕ

За пропозицію або навіть просто словесну обіцянку дати хабар держчиновнику або посадовій особі підприємств усіх форм власності вводяться різні санкції – від штрафу до двох років в’язниці.

«Ідея дуже хороша! Але як її реалізують на практиці? Як можна довести, що обіцяють хабар, якщо було сказано лише, що «проблему можна вирішити». Що значить ця фраза – всім зрозуміло, але для суду її буде мало», – говорить перший заступник голови комітету ВР з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Геннадій Москаль.

НОТАРІУСАМ ЗАГРОЖУЄ В’ЯЗНИЦЯ

Зловживання своїми повноваженнями аудиторами, нотаріусами, оцінювачами майна, експертами, архіваріусами, третейськими суддями та іншими непосадовими особами, але які надають публічні послуги – карати будуть виправними роботами до двох років або арештом до шести місяців. А запропонувати або пообіцяти їм хабар загрожує штрафом від 2550 до 6800 грн, громадськими роботами до 200 годин або двома роками в’язниці.

«Вважаю правильним посилити покарання за хабар для таких людей. Нечесні аудитори, експерти та нотаріуси мають доступ до інформації, яка може нашкодити людині. Але особисто я, якщо мені будуть пропонувати хабар, просто вижену з кабінету такого клієнта, але не піду в міліцію заявляти», – коментує юрист Василь Мірошниченко.

Володимир Олійник, у свою чергу, відзначає, що правильно було б карати не тюрмою а рублем: «Взяв хабар на мільйон, заплати півтора. А так заб’ємо в’язниці нотаріусами і аудиторами, отримавши утриманців на шиї держави – будемо витрачатися на утримання їх за гратами».

БАНКІВСЬКА ТАЄМНИЦЯ

Працівники Міндоходов можуть зажадати від банків надати інформацію щодо даних, позначених у деклараціях про майно, доходи, витрати і фінзобов’язання у зв’язку з проведенням їх перевірки.

«Це позитивний момент, що працівники Міндоходов зможуть отримати доступ до всієї банківської інформації про людину, яку перевіряють. Питання тільки в контролі за тим, щоб ця інформація була використана в рамках законної перевірки, а не для тиску на підприємство», – говорить виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара.

АНОНІМКИ

Повідомляти про корупційні дії можна анонімно, і заява буде обов’язково розглядатися.

«У такій редакції закон ми не пропустимо, коли він потрапить до нас на розгляд! Наш народ настільки розлючений зараз, що буде писати доноси на сусіда і на нардепів, і перевіряючі органи будуть просто завалені анонімками і будуть тільки цим і займатися, що перевіряти дані», – вважає Геннадій Москаль.

Володимир Олійник же пропонує розробити систему захисту тих, хто заявляє про корупцію: «З одного боку, анонімки дають можливість заявити про вимагання з боку чиновника і при цьому не постраждати. Але, з іншого боку, ми отримаємо системний терор, коли люди будуть писати стоси анонімок через особисту неприязнь».

Катерина Стулень

закрити

Не пропусти
наступну новину!Я вже з вами, дякую!
Error