Присутність у мережах:
16:35 Вівторок, 21 травня 2024 року
Новини та події

Іноземці починають боротьбу з корупцією в Україні

31.05.2011 09:59 3275
 
Ключові слова:
Іноземці починають боротьбу з корупцією в Україні

Життя іноземних інвесторів в Україні, і не без того не найбільш сприятливій країні для ведення бізнесу, схоже, ще більш ускладниться.

Відтепер, крім необхідності щоденно працювати в умовах надзвичайної корумпованості як в державному так і в корпоративному секторі, представникам міжнародних компаній необхідно буде рахуватись з підвищеною увагою контролюючих органів своїх власних країн. Причому, увага ця буде спрямована саме на боротьбу з будь-якими діями, що мають хоча б найменший стосунок до хабарництва та корупції. А для отримання інформації про такі порушення навіть запроваджено систему винагород для інформаторів.

У зв‘язку зі вступом в дію з 1 липня цього року британського Акту про хабарництво (UK Bribery Act), корумповані дії, скоєні будь-де в світі компаніями, що мають бізнес-інтереси в Британії, починають підпадати під  британську юрисдикцію. Це означає, що хабар або корумповані дії в Україні, скоєні співробітником міжнародної  компанії, її дочірнім підприємством, партнером, агентом або підрядником на її користь, вважатиметься злочином і в Британії, за умови, що ця міжнародна компанія також веде бізнес і на берегах Туманного Альбіону.  

Причому, згідно нового законодавства, не має значення, громадянином якої країни була людина, що безпосередньо порушила закон.

Як пояснює Роберт Емі, юрист лондонського офісу міжнародної юридичної компанії Covington & Burling, чи не найбільш революційним в новому законодавстві є пункт про те, що найвищі посадові особи компанії не звільняються від відповідальності, навіть якщо доведуть, що не могли нічого знати про подібні дій своїх підлеглих, підрядників або партнерів в інших країнах.

На свій захист вони мають довести, що в компанії існували дієві механізми боротьбі з хабарництвом , а особа [що дала хабар] навмисне пішла на шахрайство» - Роберт Емі

«На свій захист вони мають довести, що в компанії існували дієві механізми боротьбі з хабарництвом , а особа [що дала хабар] навмисне пішла на шахрайство», - пояснив Емі, що в минулому очолював антикорупційний відділ британського Офісу по боротьбі з масштабним шахрайством (UK Serious Fraud Office).

 

Роберт Емі. (Фото: Ярослав Дебелий)

Роберт Емі. (Фото: Ярослав Дебелий)

Covington & Burling є однією з найбільш поважних юридичних фірм світу. Зокрема, нещодавно до послуг юристів її вашингтонського офісу звернулась колишня українська прем'єрка Юлія Тимошенко в справі про витрату $300 млн, які Україна отримала від продажу квот на викиди за Кіотським протоколом. Колишній партнер цієї компанії Ерік Холдер обіймає посаду Генерального атторнея США, що відповідає українській посаді генпрокурора.

Як наголошує Емі, під визначення «хабар» підпадають як грошові, так і нематеріальні цінності – від дорогих квитків на футбол до пожертви до благодійного фонду вказаного посадовцем та прийому на роботу його родичів. Всі ці та подібні дії активно використовувались іноземними та місцевими компаніями для “легальних” хабарів.

Про подібні законодавчі нововведення представникам українських та міжнародних компаній, що працюють в Україні, розповіли на спеціалізованій конференції, що відбулася цього тижня в Києві, де нові законодавчі норми пояснювали закордонні юристи, що спеціалізуються на цій темі.

Одним з питань, що цікавило багатьох слухачів чи не найбільше, були так звані платежі урядовцям за полегшення бюрократичного тиску на бізнес. Після отримання грошей чи послуг від бізнесменів, посадовці не порушують закон, а навпаки починають його більш сумлінно виконувати – швидше проводячи оформлення вантажів на митниці, видачу довідок, тощо.

Втім, відповідь юристів була однозначною. «Ви можете здійснювати лише ті платежі, що передбачено місцевим законодавством. Будь-які сплати в дусі місцевих традицій заборонені», - категорично повідомив Емі.

Його колега з Covington & Burling Джон Рупп також застеріг присутніх від користування послугами юридичних компаній, що обіцяють вирішення будь-яких проблем за дуже великі гроші, ухиляючись від відповіді, як саме вони це робитимуть.

«Ви маєте точно знати, яку саме роботу вони виконуватимуть, а будь-яке ухиляння від прямих відповідей має бути для вас червоним світлом», - сказав він.

Рупп також нагадав присутнім про законодавство США, і, зокрема, про Акт про закордонні корумповані дії (US Foreign Corruption Practices Act, FCPA), за яким під юрисдикцію США підпадають не тільки компанії, що мають там бізнес, але й будь-який хабар в американських доларах, що був переказаний через банк в США.  

Лише за 2010 рік сума штрафів, сплачених іноземними компаніями за порушення FCPA, перевищила $1.5 млрд. Причому суттєву допомогу американським правоохоронним органам надають інформатори, для яких передбачена суттєва фінансова нагорода.

Так, за надання документів про зловживання компаній, інформаторам сплачують від 10 до 30% від суми штрафу, який завдяки цій інформації сплатить компанія-порушник. Причому, інформатором може стати громадянин будь-якої країні, в тому числі і України. Єдина умова – інформатор має повідомити про суттєве порушення, штраф за яке становитиме як мінімум $1 млн.

При цьому, за словами Джона Енгстрома, керівника проекту боротьби з корупцією при Посольстві США в Україні, американські судді почуваються дуже рішуче по відношенню до злочинів скоєних "білими комірцями". За його переконанням порушникам буде дуже важко уникнути ув'язнення на додачу до штрафів. Останні ж вимірюються десятками мільйонів доларів. Оскільки в Британії антикорупційний акт ще не вступив до дії, за словами Емі, говорити про ступінь жорсткості місцевих суддів ще зарано.

 

Є всі підстави вважати, що рівень української корупції надасть можливість багатьом з працівників українського корпоративного сектора покращити своє матеріальне становище.

Згідно з нещодавнім дослідженням компанії Ernst & Young European Fraud Survey 2011, в якому було опитано 2.3 тис. респондентів в 25 країнах Європи і, зокрема, України, 91% представників українського бізнесу  вважають корупцію широко розповсюдженим явищем в Україні. Це один з найвищих результатів в Європі, що майже на третину переважає середній європейський показник.

Також, Україна разом з Ірландією стали єдиними європейськими країнами, більшість респондентів яких (51%) вважають, що державні та правоохоронні органи їхніх країн не мають бажання розслідувати випадки хабарництва та корупції та карати за це.  Про відсутність будь-яких позитивних зрушень у боротьбі з корупцією в Україні заявило 26 травня і представництво Єврокомісії в Україні.

В таких обставинах, закордонні агенції, що займаються боротьбою з корупцією та хабарництвом, видаються чи не єдиним дієвим механізмом у боротьбі з корупцією в Україні.

Зокрема, Енгстром доволі красномовно повідомив присутнім під час конференції бізнесменам, що пояснення на кшталт того, що без хабарів в Україні вести бізнес неможливо, ні Департамент Юстиції, якій він представляє в Україні, ні американських суддів не влаштують.

Вас не змушують займатись бізнесом в країні, де вимагають хабарі. Платити хабарі - це [добровільний] вибір компаній, і судді [в США] їм не співчуватимуть» - Роберт Енгстром

«Вас не змушують займатись бізнесом в країні, де вимагають хабарі. Платити хабарі - це [добровільний] вибір компаній, і судді [в США] їм не співчуватимуть», - сказав Енгстром. «Я не хочу лякати вас, але тема [хабарів]цікавить Департамент юстиції, і засобів у нас достатньо».

Влад Лавров "Kyivpost"

закрити

Не пропусти
наступну новину!Я вже з вами, дякую!
Error